Savin Hill Steak Pie (2)

BRITISH WHITE CATTLE SOCIETY

Promoting Super Sucklers

01954 232796   07771 333303   admin@britishwhitecattle.co.uk

Logo head only Facebook Twitter 0289_CowShedTV_logo_01 (2)

4TH MAY

BWCS SHOWING WORKSHOP & BBQ BASH!

All are welcome to this Society social event and workshop, kindly hosted by K & RP Harding, Hall Farm, Heather, Leicestershire LE67 2RF

Guests are welcome to arrive from 10am, showing workshop begins at 10.30am

PLEASE MAKE SURE to follow practical biosecurity procedures at Hall Farm, you will be asked to disinfect your footwear on arrival

NEW TO SHOWING? Our 'mock show day' will take you through how to prepare your animals, what to expect and the equipment you'll need to help you feel prepared for the show season ahead!

BBQ LUNCH 1PM - Tea, coffee and cake included, suggested donation £3 per head. Please bring your own soft drinks and something to sit on!

RSVP to Breed Secretary Sarah Cook

 

12TH MAY

SOUTH SUFFOLK SHOW

BRITISH WHITE BREED CLASSES

Telephone: 01638 750879  

Email: geoff@southsuffolkshow.co.uk

Website: www.southsuffolkshow.co.uk

 

25TH MAY

SHROPSHIRE COUNTRY SHOW

*NEW* BRITISH WHITE BREED CLASSES FOR 2019

Telephone: 01743 289831

Email: rharts2206@aol.com

Website: www.shropshirecountyshow.com

 

29TH MAY

ROYAL BATH AND WEST SHOW

BRITISH WHITE BREED CLASSES

Telephone: 01749 822200

Website: www.bathandwest.com

 

6TH JUNE

SOUTH OF ENGLAND SHOW

BRITISH WHITE BREED CLASSES

Telephone: 01444 892700

Email: info@seas.org.uk

Website: www.seas.org.uk

 

14TH & 16TH JUNE

ROYAL THREE COUNTIES SHOW

BRITISH WHITE BREED CLASSES FRIDAY AND SUNDAY

*BWCS CENTENARY CELEBRATION SHOW 2019*

Telephone: 01684 584901

Email: livestock@threecounties.co.uk

Website: www.threecounties.co.uk

 

18TH JUNE

ROYAL CHESHIRE COUNTY SHOW

BRITISH WHITE BREED CLASSES

Telephone: 01565 650200

Website: www.cheshirecountyshow.org.uk

 

26TH JUNE

ROYAL NORFOLK SHOW

BRITISH WHITE BREED CLASSES

*BWCS CENTENARY CELEBRATION SHOW 2019*

Telephone: 01603 731965

Email: enquiries@royalnorfolkshow.com

Website: www.royalnorfolkshow.co.uk

 

22ND JULY

ROYAL WELSH SHOW

BRITISH WHITE BREED CLASSES

*BWCS CENTENARY CELEBRATION SHOW 2019*

Telephone: 01982 554404

Email: livestock@rwas.co.uk

Website: www.rwas.co.uk

 

3RD AUGUST

SOUTH GLOUCESTERSHIRE SHOW

*NEW* BRITISH WHITE BREED CLASSES FOR 2019

Telephone: 01454 222959

Email: hello@southglosshow.co.uk

Website: www.southglosshow.co.uk

 

13TH & 14TH SEPTEMBER

BWCS AUTUMN SHOW AND SALE

MELTON MOWBRAY MARKET

Show and sale of top-quality pedigree British White breeding cattle, Society inspected and approved - visit the BWCS breed stand at the event for impartial advice and information.

 

11TH & 12TH OCTOBER

BWCS ANNUAL GENERAL MEETING & HERD VISIT

Places now being booked for the 2019 Annual General Meeting and visit to the Tismans Herd, all kindly hosted by Mr DJM & Mrs SV Trafford, Tismans Farm, Rudgwick, West Sussex RH12 3BL.

Friday evening: supper at Tismans Farm, 7 for 7.30pm

Saturday: meet again at Tismans from 10.30am for the AGM to commence at 11.00am, followed by a buffet lunch and herd walk

£10 per head if attending Saturday only, £20 per head for Friday and Saturday - payment to be made to BWCS.

Please contact the Breed Secretary to book your place!

Show strip

Latest News

By Admin, Jun 17 2019 11:57AM

BUMBLE BEE BAGS THE DOUBLE AT ROYAL THREE COUNTIES!
BUMBLE BEE BAGS THE DOUBLE AT ROYAL THREE COUNTIES!

Amongst a huge entry of British Whites celebrating the centenary of their Herd Book at the Royal Three Counties Show from 14th - 16th June, the Brain family of the Lordswood herd in Warwickshire had exceptional success on both show days (Friday and Sunday) with several different animals! Their 2014-born cow, Hartsdesire Bumble Bee (bred by Miss E Hart) achieved the Female and Breed Championships in both sets of classes with her bull calf Lordswood Harold at foot. She was also awarded the individual Reserve Interbreed title in the Sunday Rare and Minority Breeds Show, later teaming up with stable mate Lordswood Leo to pick up the Reserve Interbreed Pair.


The Templar herd of Keith & Ro Harding also picked up a number of prizes across both days, with their 2016-born stock bull Woodbastwick Doublet (bred by Rotac Farms) crowned Male and Reserve Breed Champion on the Friday and Reserve Male Champion on Sunday, plus their own homebred junior heifer being awarded the brand new Dallyashes Halberd Perpetual Trophy for the Junior Championship on Friday. Presenting the award in acknowledgement of 'Hal', a favourite bull of hers, Miss Pip Perry was delighted to award the prize to Mr Harding and even more so knowing that Templar Ilex was in fact a daughter of the bull herself!


With such a fantastic turnout of cattle in this centenary year, the Society wishes to thank all of the exhibitors and supporters who put on a wonderful display in spite of the challenging ground conditions, and we look forward to the two remaining 2019 Centenary Celebration Events at the forthcoming Royal Norfolk and Royal Welsh shows.


------------------------------------------------------------


FULL RESULTS - FRIDAY BREED CLASSES

Judged by Mr D Wright, Powys


FEMALE AND BREED CHAMPION HARTSDESIRE BUMBLE BEE
FEMALE AND BREED CHAMPION HARTSDESIRE BUMBLE BEE

MALE AND RESERVE BREED CHAMPION WOODBASTWICK DOUBLET
MALE AND RESERVE BREED CHAMPION WOODBASTWICK DOUBLET

JUNIOR CHAMPION TEMPLAR ILEX
JUNIOR CHAMPION TEMPLAR ILEX

Bull, born on or before 31st December 2017

1st: Woodbastwick Doublet, K & RP Harding (March 2016)

2nd: Lordswood Leo, Mr J Brain (August 2017)

3rd: Marshbrook Mallow's Pride, Mrs E Astbury (April 2017)


Bull, born on or after 1st January 2018

1st: Cadarn Bobcat, Mr M Kennett (June 2018)

2nd: Amaroo Walnut Whip, Miss R Hamilton (February 2018)

3rd: Lordswood Harold, Mr J Brain (August 2018)

4th: Templar Jethro, K & RP Harding (February 2019)

5th: Marshbrook Robert, Mrs E Astbury (July 2018)


Cow, in calf or with calf at foot, born on or before 31st December 2016

1st: Hartsdesire Bumble Bee, Mr J Brain (February 2014)

2nd: Salhouse Janessa, Mr B Palmer (January 2014)

3rd: Dallyashes Lofriska, Mrs A & Miss R Hamilton (March 2013)

4th: Templar Elspeth, K & RP Harding (March 2014)

5th: Rhiwe Sparta, Mr M Jones (July 2012)


Senior heifer, born in 2017

1st: Tollesbury Hopscotch, Mr J Brain (March 2017)

2nd: Porlock Ruth, Mr B Palmer (March 2017)

3rd: Marshbrook Blueberry, Mrs E Astbury (March 2017)

4th: Cadarn Clanger, Mr M Kennett (April 2017)

5th: Timble Rose, Mr B Palmer (August 2017)


Junior heifer, born on or after 1st January 2018

1st: Templar Ilex, K & RP Harding (February 2018)

2nd: Templar Isla, K & RP Harding (February 2018)

3rd: Cadarn Palaver, Mr M Kennett (July 2018)

4th: Templar Isolde, Mr B Pickford (March 2018)

5th: Lordswood Felicity, Mr J Brain (January 2018)

6th: Leverington Evita, Mr B Pickford (April 2018)

7th: Bushwell Pippa, Mr B Kendrick (April 2018)


FEMALE AND BREED CHAMPION

Hartsdesire Bumble Bee, Mr J Brain


MALE AND RESERVE BREED CHAMPION

Woodbastwick Doublet, K & RP Harding


JUNIOR CHAMPION

Templar Ilex, K & RP Harding


RESERVE FEMALE CHAMPION

Tollesbury Hopscotch, Mr J Brain


RESERVE MALE CHAMPION

Lordswood Leo, Mr J Brain


RESERVE JUNIOR CHAMPION

Cadarn Bobcat, Mr M Kennett


--------------------------------------------------------------


FULL RESULTS - SUNDAY BREED CLASSES

Judged by Dr C Barran, West Sussex


Bull, born on or before 31st December 2017

1st: Lordswood Leo, Mr J Brain (August 2017)

2nd: Woodbastwick Doublet, K & RP Harding (March 2016)

3rd: Marshbrook Mallow's Pride, Mrs E Astbury (April 2017)


Bull, born on or after 1st January 2018

1st: Cadarn Bobcat, Mr M Kennett (June 2018)

2nd: Amaroo Walnut Whip, Miss R Hamilton (February 2018)

3rd: Lordswood Harold, Mr J Brain (August 2018)

4th: Templar Jethro, K & RP Harding (February 2019)


Cow, in calf or with calf at foot, born on or before 31st December 2016

1st: Hartsdesire Bumble Bee, Mr J Brain (February 2014)

2nd: Dallyashes Lofriska, Mrs A & Miss R Hamilton (March 2013)

3rd: Rhiwe Sparta, Mr M Jones (July 2012)

4th: Templar Elspeth, K & RP Harding (March 2014)

5th: Salhouse Janessa, Mr B Palmer (January 2014)


Senior heifer, born in 2017

1st: Tollesbury Hopscotch, Mr J Brain (March 2017)

2nd: Cadarn Clanger, Mr M Kennett (April 2017)

3rd: Porlock Ruth, Mr B Palmer (March 2017)

4th: Timble Rose, Mr B Palmer (August 2017)

5th: Marshbrook Blueberry, Mrs A Astbury (March 2017)


Junior heifer, born on or between 1st January 2018 and 31st March 2018

1st: Templar Isla, K & RP Harding (February 2018)

2nd: Templar Isolde, Mr B Pickford (March 2018)

3rd: Lordswood Felicity, Mr J Brain (January 2018)

4th: Templar Ilex, K & R Harding (February 2018)


Junior heifer, born on or after 1st April 2018

1st: Leverington Evita, Mr B Pickford (April 2018)

2nd: Cadarn Palaver, Mr M Kennett (July 2018)

3rd: Bushwell Pippa, Mr B Kendrick (April 2018)


FEMALE AND BREED CHAMPION

Hartsdesire Bumble Bee, Mr J Brain


RESERVE FEMALE AND RESERVE BREED CHAMPION

Tollesbury Hopscotch, Mr J Brain


MALE CHAMPION

Lordswood Leo, Mr J Brain


RESERVE MALE CHAMPION

Woodbastwick Doublet, K & RP Harding


Events Calendar 2019