Super sucklers web header BWCS LOGO NO BG BWCS LOGO NO BG Facebook square blue large Show strip

Latest News

By Admin, Oct 17 2017 12:12PM


Trophies for the BWCS bull, cow, senior heifer and junior heifer of the year were presented at the AGM on 14th October, as well as an array of awards for the BWCS herd competition, judged this year by Mr Paul Pennington, Shropshire. Results are as follows:


Bull of the year 2017


1st place (44 points): Cadarn Welsh Dragon, owned by E Astbury, bred by M Kennett


2nd place (34 points): Leverington Columbus, owned and bred by Clive Delamore


3rd place (26 points): Albany Penguin, owned and bred by Leslie Cook


Cow of the year 2017


1st place (63 points): Bulby Jasmine, owned by Clive Delamore, bred by Sue Bevan


2nd place (47 points): Alcroft Georgia, owned and bred by Sarah Cook


3rd place (26 points): Wispers Bilberry, owned by J and M Bennett, bred by Dr Barran


Senior heifer of the year


1st place (33 points): Alcroft Wallflower, owned by Harry Pennington, bred by S Cook


2nd place (27 points): Dallyashes Tattersett, owned and bred by A and R Hamilton


= 3rd place (9 points each): De Beauvoir Blizzard, owned and bred by Angela Dunn


= 3rd place (9 points each): Oldington Alderney, owned and bred by Paul Pennington


Junior heifer of the year


1st place (23 points): Southill Teckle, owned by Sarah Cook, bred by Whitbread Farms


2nd place (19 points): Hartoak Ellie, owned and bred by D Knowles (Oaklands College)


= 3rd place (17 points each): Cadarn Silver Lady, owned and bred by Mark Kennett


= 3rd place (17 points each): Marshbrook Dragonfly, owned and bred by Elayna Astbury


HERD COMPETITION


Best stock bull: Dallyashes Halberd, owned by K and RP Harding


Best new herd: The Porlock herd, Mr and Mrs B Palmer


The enterprise trophy: The Dupree herd, Mr J Allen


Best small herd winner: The Dallyashes and Amaroo herds, Mrs A and Miss R Hamilton


Best small herd runner up: The De Beauvoir herd, Ms A Dunn and Mr D Evans


Best medium herd winner: The Albany and Alcroft herds, Mr L and Miss S Cook


Best medium herd runner up: The Cadarn herd, Mr M Kennett


Best large herd winner: The Templar herd, K and RP Harding


Best large herd runner up: The Castleton herd, Mr M, Mrs J and Mr D Wright


Randolph Turpin trophy for best herd: The Templar herd, K and RP Harding


Pictured below are Keith and Ro Harding of the Templar herd, being presented with the Randolph Turpin trophy by judge Paul Pennington


By Admin, Oct 17 2017 12:05PM


Upon her retirement, Ruth Mawer thanks the membership, who have been wonderfully helpful and supportive throughout her term as Breed Secretary.


Taking over from Ruth is former BWCS Marketing and Publicity Officer Sarah Cook (pictured), who began secretarial duties at the Annual General Meeting on 14th October 2017. Her new role will combine the promotion of the breed with administration of the membership and processing registrations.


By Admin, Aug 30 2017 09:54AM


Herd books from the very start of the Park Cattle Society were auctioned at the AGM on 14th October.


Kindly donated by Pauline and Colin Cooke who recently dispersed their Faygate herd, the proceeds from the sale of these items will be donated to the Society.


Lot 1 was an almost complete set of herd books, sold to Sue Bevan for £500.


Lot 2 comprised volumes 1, 2, 8, 10, 12 and 13 of the herd book, sold to Vivien St Joseph for £100.


Lot 3 was volumes of the Breed Journal 1996 to 2017, sold to Tom Cator for £25.


Lot 4 was a brand new ‘Big Jim’ metal training halter, sold to Gregory Darling for £70.


By Admin, Jul 28 2017 11:38AM


Monday 24th July 2017

Judge: Mr K Harding, Leics


Female and Breed Champion: Alcroft Georgia, Miss S Cook


Male and Reserve Breed Champion: Albany Penguin, F W Cook & Son


Bull, born on or after 1st July 2015

1st: Albany Penguin, FW Cook & Son

2nd: Leverington Columbus, Delamore Farms Ltd

3rd: Cadarn Groundbreaker, Mr M Kennett

4th: Alcroft Goldeneye, Miss S Cook


Cow, in milk or in calf, born on or before 31st December 2014

1st: Alcroft Georgia, Miss S Cook

2nd: Dallyashes Tatsuta Hime, Mrs A & Miss R Hamilton


Heifer, born in 2015

1st Dallyashes Tattersett, Mrs A & Miss R Hamilton


Heifer, born on or after 1st January 2106

1st Southill Teckle, Miss S Cook

2nd Cadarn Silver Lady, Mr M Kennett

3rd Cadarn Furie, Mr M Kennett

4th Dallyashes Touch Me Not, Mrs A & Miss R Hamilton

5th Albany Oregon, FW Cook & Son

6th Amaroo Meringue, Miss R Hamilton

7th Leverington Catherine, Delamore Farms Ltd


Pictured below: Breed Champion Alcroft Georgia and Reserve Albany Penguin



By Admin, Jul 14 2017 07:14AM


Tuesday 11th July 2017

Judge: Mr R Clarke, Suffolk


Female and Breed Champion: Bulby Jasmine, Delamore Farms

Junior, Male and Reserve Breed Champion: Leverington Columbus, Delamore Farms


Bull, born on or before 31st December 2015

1st: Albany Penguin, F W Cook & Son


Bull, born on or after 1st January 2016

1st: Leverington Columbus, Delamore Farms

2nd: Woodbastwick Drakkar, Rotac Farms

3rd: Templar Handsome, K & RP Harding

4th: Alcroft Goldeneye, Miss S Cook


Cow, in calf or in milk, born on or before 31st December 2014

1st: Bulby Jasmine, Delamore Farms

2nd: Alcroft Georgia, Miss S Cook

3rd: Templar Elspeth, K & RP Harding


Heifer, born on or after 1st January 2016

1st: Southill Teckle, Miss S Cook

2nd: Albany Oregon, F W Cook & Son

3rd: Tollesbury Eagle, Dr V St Joseph

4th: Templar Ginko, K & RP Harding

5th: Tollesbury Barnacle, Dr V St Joseph

6th: Woodbastwick Jolby, Rotac Farms

7th: Woodbastwick Diva, Rotac Farms


By Admin, Jun 30 2017 01:10PM


Wednesday 28th June 2017

Judge: Mr C Roads, Worcestershire


Male and Breed Champion: Leverington Columbus, Delamore Farms


Female and Reserve Breed Champion: Alcroft Georgia, Miss S Cook


Heifer, born on or after 1st January 2016

1st: Southill Teckle, Miss S Cook

2nd: Leverington Catherine, Delamore Farms

3rd: Woodbastwick Diva, Rotac Farms

4th: Tollesbury Eagle, Dr V St Joseph

5th: Woodbastwick Jolby, Rotac Farms

6th: Albany Oregon, F W Cook & Son


Heifer, born in 2015

1st: De Beauvoir Blizzard, Ms A Dunn


Cow, in milk or in calf, born before 1st January 2015

1st: Alcroft Georgia, Miss S Cook


Bull, born on or after 1st January 2016

1st: Leverington Columbus, Delamore Farms

2nd: Woodbastwick Doublet, Rotac Farms

3rd: Woodbastwick Drakkar, Rotac Farms


Bull, born before 1st January 2016

1st: De Beauvoir Majestic, Ms A Dunn

2nd: Albany Penguin, F W Cook & Son


Norfolk Special: Leverington Columbus, Delamore Farms


Best Exhibitor-Bred Group of Three: Woodbastwick, Rotac Farms


Pictured below: Breed Champion Leveington Columbus



By Admin, Jun 20 2017 09:19AM


FRIDAY JUDGING

16th June 2017

Judge: Mr R McGuinness, Norfolk


Female and Breed Champion: Leverington Alice, Delamore Farms


Reserve Female and Reserve Breed Champion: Alcroft Wallflower, Mr P Pennington


Bull, born before 1st January 2016

1st: Cadarn Welsh Dragon, Mrs E Astbury

2nd: Lordswood Jack, Mr J Brain


Bull, born on or after 1st January 2016

1st: Templar Handsome, K & RP Harding

2nd: Lordswood Charles, Mr J Brain

3rd: Oldington Cornelius Fudge, Mr P Pennington

4th: Cadarn Groundbreaker, Mr M Kennett


Cow, born before 1st January 2015

1st: Leverington Alice, Delamore Farms

2nd: Wispers Bilberry, J & M Bennett

3rd: Templar Elspeth, K & RP Harding


Heifer, born in 2015

1st: Alcroft Wallflower, Mr P Pennington

2nd: Dallyashes Tattersett, Mrs A & Miss R Hamilton

3rd: Oldington Alderney, Mr P Pennington


Heifer, born on or after 1st January 2016

1st: Cadarn Furie, Mr M Kennett

2nd: Templar Ginko, K & RP Harding

3rd: Amaroo Meringue, Miss R Hamilton

4th: Cadarn Silver Lady, Mr M Kennett

5th: Marshbrook Dragonfly, Mrs E Astbury



SUNDAY JUDGING

18th June 2017

Judge: Ms W Finucane, Carmarthenshire


Female and Breed Champion: Dallyashes Tattersett, Mrs A & Miss R Hamilton


Male and Reserve Breed Champion: Lordswood Charles, Mr J Brain


Bull, born before 1st January 2016

1st: Cadarn Welsh Dragon, Mrs E Astbury

2nd: Lordswood Jack, Mr J Brain


Bull, born on or after 1st January 2016

1st: Lordswood Charles, Mr J Brain

2nd: Cadarn Groundbreaker, Mr M Kennett

3rd: Templar Handsome, K & RP Harding


Cow, born before 1st January 2015

1st: Wispers Bilberry, J & M Bennett

2nd: Templar Elspeth, K & RP Harding

3rd: Leverington Alice, Delamore Farms


Heifer, born in 2015

1st: Dallyashes Tattersett, Mrs A & Miss R Hamilton

2nd: Alcroft Wallflower, Mr P Pennington

3rd: Oldington Alderney, Mr P Pennington


Heifer, born on or after 1st January 2016

1st: Templar Ginko, K & RP Harding

2nd: Cadarn Silver Lady, Mr M Kennett

3rd: Amaroo Meringue, Miss R Hamilton

4th: Cadarn Furie, Mr M Kennett

5th: Marshbrook Dragonfly, Mrs E Astbury


By Admin, Jun 12 2017 08:52AM


Saturday 10th June 2017

Judge: Mrs A Hamilton, Carmarthenshire


Male and Breed Champion: Cadarn Welsh Dragon, Mrs E Astbury

Female and Reserve Breed Champion: Cadarn Silver Lady, Mr M Kennett


Bull born before 1st January 2016

1st: Cadarn Welsh Dragon, Mrs E Astbury


Bull born on or after 1st January 2016

1st: Oldington Cornelius Fudge, Mr P Pennington

2nd: Cadarn Groundbreaker, Mr M Kennett

3rd: Hillcroft Laurence 2, Mrs E Astbury


Heifer born in 2015

1st: Oldington Alderney, Mr P Pennington


Heifer born on or after 1st January 2016

1st: Cadarn Silver Lady, Mr M Kennett

2nd: Cadarn Furie, Mr M Kennett

3rd: Marshbrook Dragonfly, Mrs E Astbury


Best Pair

1st: Oldington

2nd: Cadarn

3rd: Marshbrook


Pictured: Breed Champion Cadarn Welsh Dragon


By Admin, Jun 12 2017 08:44AM


Thursday 8th June 2017

Judge: Mr D Jenkins, Norfolk


Female and Breed Champion: Bulby Jasmine, Delamore Farms

Male and Reserve Breed Champion: Albany Penguin, F W Cook & Son

Junior Champion: Tollesbury Eagle, Dr V St Joseph


Cow in milk or in calf, born before 1st January 2015

1st: Bulby Jasmine, Delamore Farms

2nd: Alcroft Georgia, Miss S Cook

3rd: Wispers Pale Gold, Dr C Barran


Heifer born on or after 1st January 2016

1st: Tollesbury Eagle, Dr V St Joseph

2nd: Southill Teckle, Miss S Cook

3rd: Tollesbury Barnacle, Dr V St Joseph

4th: Albany Oregon, F W Cook & Son

5th: Wispers Pumpkin Pie, Dr C Barran


Bull, any age

1st: Albany Penguin, F W Cook & Son


By Admin, Jun 1 2017 07:10AM


Wednesday 31st June 2017

Judge: Mr L Cook, Cambridgeshire


Female and Breed Champion: Bulby Lupin, Delamore Farms

Male and Reserve Breed Champion: Cadarn Welsh Dragon, Mrs E Astbury


Bull, born before 2016

1st: Cadarn Welsh Dragon, Mrs E Astbury


Bull, born in 2016

1st: Oldington Cornelius Fudge, Mr P Pennington (Junior Champion Male)


Cow, in milk or in calf, born before 2015

1st: Bulby Lupin, Delamore Farms

2nd: Wispers Bilberry, J & M Bennett (Reserve Female Champion)

3rd: Dallyashes Toodles, J & M Bennett


Heifer, born in 2015

1st: Dallyashes Tattersett, Mrs A & Miss R Hamilton

2nd: Oldington Alderney, Mr P Pennington


Heifer, born in 2016

1st: Amaroo Meringue, Miss R Hamilton (Junior Champion Female)

2nd: Marshbrook Dragonfly, Mrs E Astbury

3rd: Wispers Pomegranate, J & M Bennett


Best exhibitor-bred animal

1st: Dallyashes Tattersett, Mrs A & Miss R Hamilton


Best pair of animals

1st: Oldington, Mr P Pennington

2nd: Marshbrook, Mrs E Astbury


Pictured: Breed Champion Bulby Lupin


Find us on Facebook!

British White Cattle Society UK

NADIS logo

The National Animal Disease Information Service publish a monthly Parasite Forecast ad Disease Alert Webinar which can be viewed by going to their website: www.nadis.org.uk

Twitter

Follow us on Twitter!

@BWCattleSociety