Royal Three Counties Show 2019

BUMBLE BEE BAGS THE DOUBLE AT ROYAL THREE COUNTIES!

Amongst a huge entry of British Whites celebrating the centenary of their Herd Book at the Royal Three Counties Show from 14th - 16th June, the Brain family of the Lordswood herd in Warwickshire had exceptional success on both show days (Friday and Sunday) with several different animals! Their 2014-born cow, Hartsdesire Bumble Bee (bred by Miss E Hart) achieved the Female and Breed Championships in both sets of classes with her bull calf Lordswood Harold at foot. She was also awarded the individual Reserve Interbreed title in the Sunday Rare and Minority Breeds Show, later teaming up with stable mate Lordswood Leo to pick up the Reserve Interbreed Pair.


The Templar herd of Keith & Ro Harding also picked up a number of prizes across both days, with their 2016-born stock bull Woodbastwick Doublet (bred by Rotac Farms) crowned Male and Reserve Breed Champion on the Friday and Reserve Male Champion on Sunday, plus their own homebred junior heifer being awarded the brand new Dallyashes Halberd Perpetual Trophy for the Junior Championship on Friday. Presenting the award in acknowledgement of 'Hal', a favourite bull of hers, Miss Pip Perry was delighted to award the prize to Mr Harding and even more so knowing that Templar Ilex was in fact a daughter of the bull herself!


With such a fantastic turnout of cattle in this centenary year, the Society wishes to thank all of the exhibitors and supporters who put on a wonderful display in spite of the challenging ground conditions, and we look forward to the two remaining 2019 Centenary Celebration Events at the forthcoming Royal Norfolk and Royal Welsh shows.

FULL RESULTS - FRIDAY BREED CLASSES

Friday 14th June 2019

Judged by Mr D Wright, Powys


Bull, born on or before 31st December 2017

1st: Woodbastwick Doublet, K & RP Harding (March 2016)

2nd: Lordswood Leo, Mr J Brain (August 2017)

3rd: Marshbrook Mallow's Pride, Mrs E Astbury (April 2017)


Bull, born on or after 1st January 2018

1st: Cadarn Bobcat, Mr M Kennett (June 2018)

2nd: Amaroo Walnut Whip, Miss R Hamilton (February 2018)

3rd: Lordswood Harold, Mr J Brain (August 2018)

4th: Templar Jethro, K & RP Harding (February 2019)

5th: Marshbrook Robert, Mrs E Astbury (July 2018)


Cow, in calf or with calf at foot, born on or before 31st December 2016

1st: Hartsdesire Bumble Bee, Mr J Brain (February 2014)

2nd: Salhouse Janessa, Mr B Palmer (January 2014)

3rd: Dallyashes Lofriska, Mrs A & Miss R Hamilton (March 2013)

4th: Templar Elspeth, K & RP Harding (March 2014)

5th: Rhiwe Sparta, Mr M Jones (July 2012)


Senior heifer, born in 2017

1st: Tollesbury Hopscotch, Mr J Brain (March 2017)

2nd: Porlock Ruth, Mr B Palmer (March 2017)

3rd: Marshbrook Blueberry, Mrs E Astbury (March 2017)

4th: Cadarn Clanger, Mr M Kennett (April 2017)

5th: Timble Rose, Mr B Palmer (August 2017)


Junior heifer, born on or after 1st January 2018

1st: Templar Ilex, K & RP Harding (February 2018)

2nd: Templar Isla, K & RP Harding (February 2018)

3rd: Cadarn Palaver, Mr M Kennett (July 2018)

4th: Templar Isolde, Mr B Pickford (March 2018)

5th: Lordswood Felicity, Mr J Brain (January 2018)

6th: Leverington Evita, Mr B Pickford (April 2018)

7th: Bushwell Pippa, Mr B Kendrick (April 2018)


FEMALE AND BREED CHAMPION

Hartsdesire Bumble Bee, Mr J Brain


MALE AND RESERVE BREED CHAMPION

Woodbastwick Doublet, K & RP Harding


JUNIOR CHAMPION

Templar Ilex, K & RP Harding


RESERVE FEMALE CHAMPION

Tollesbury Hopscotch, Mr J Brain


RESERVE MALE CHAMPION

Lordswood Leo, Mr J Brain


RESERVE JUNIOR CHAMPION

Cadarn Bobcat, Mr M Kennett

FULL RESULTS - SUNDAY BREED CLASSES

Sunday 16th June 2019

Judged by Dr C Barran, West Sussex


Bull, born on or before 31st December 2017

1st: Lordswood Leo, Mr J Brain (August 2017)

2nd: Woodbastwick Doublet, K & RP Harding (March 2016)

3rd: Marshbrook Mallow's Pride, Mrs E Astbury (April 2017)


Bull, born on or after 1st January 2018

1st: Cadarn Bobcat, Mr M Kennett (June 2018)

2nd: Amaroo Walnut Whip, Miss R Hamilton (February 2018)

3rd: Lordswood Harold, Mr J Brain (August 2018)

4th: Templar Jethro, K & RP Harding (February 2019)


Cow, in calf or with calf at foot, born on or before 31st December 2016

1st: Hartsdesire Bumble Bee, Mr J Brain (February 2014)

2nd: Dallyashes Lofriska, Mrs A & Miss R Hamilton (March 2013)

3rd: Rhiwe Sparta, Mr M Jones (July 2012)

4th: Templar Elspeth, K & RP Harding (March 2014)

5th: Salhouse Janessa, Mr B Palmer (January 2014)


Senior heifer, born in 2017

1st: Tollesbury Hopscotch, Mr J Brain (March 2017)

2nd: Cadarn Clanger, Mr M Kennett (April 2017)

3rd: Porlock Ruth, Mr B Palmer (March 2017)

4th: Timble Rose, Mr B Palmer (August 2017)

5th: Marshbrook Blueberry, Mrs A Astbury (March 2017)


Junior heifer, born on or between 1st January 2018 and 31st March 2018

1st: Templar Isla, K & RP Harding (February 2018)

2nd: Templar Isolde, Mr B Pickford (March 2018)

3rd: Lordswood Felicity, Mr J Brain (January 2018)

4th: Templar Ilex, K & R Harding (February 2018)


Junior heifer, born on or after 1st April 2018

1st: Leverington Evita, Mr B Pickford (April 2018)

2nd: Cadarn Palaver, Mr M Kennett (July 2018)

3rd: Bushwell Pippa, Mr B Kendrick (April 2018)


FEMALE AND BREED CHAMPION

Hartsdesire Bumble Bee, Mr J Brain


RESERVE FEMALE AND RESERVE BREED CHAMPION

Tollesbury Hopscotch, Mr J Brain


MALE CHAMPION

Lordswood Leo, Mr J Brain


RESERVE MALE CHAMPION

Woodbastwick Doublet, K & RP Harding

British White Cattle Society

Albany Farm, Fen End, Over, Cambridge CB24 5NE

Telephone: 01954 232796 Mobile: 07771 333303

Email: admin@britishwhitecattle.co.uk

  • Facebook
  • YouTube